Dizala
OPĆENITO
Dizalo je izrazito kompleksan proizvod, sastoji se od bravarskih, mehaničkih, elektroničkih i električnih komponenti.
Sigurnost kod uporabe dizala jako je bitna te su zbog iste propisani rigorozni faktori sigurnosti svih bitnih elemenata.
Za dizala, a iz nabrojenih razloga, pravilnikom su propisane radnje redovitog mjesečnog servisa i pregleda ovlaštene organizacije (atest) jednom godišnje.
Linkom niže možete pristupiti pravilniku o sigurnosti dizala.
Pravilnik o sigurnosti: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_01_5_94.html
REKONSTRUKCIJE
Dizalo kao i svi njegovi elementi imaju svoj vijek trajanja, neki veći, a neki manji.
Kada elementi dizala dotraju oni počinju stvarati probleme u samom funkcioniranju te su kvarovi na istima sve češći.
Kako bi se trošak održavanja smanjio, gledajući dugoročno, preporuča se izvršiti djelomičnu rekonstrukciju dizala. Djelomična rekonstrukcija dizala može sadržavati izmjenu: grupe upravljanja, kabinskih vrata u automatska, pozivnih kutija po katovima, upravljačke kutije u kabini, visećih kablova, nosive čelične užadi, obloge kabine u inox oblogu…
UGRADNJA DIZALA U POSTOJEĆE ZGRADE KOJE NEMAJU DIZALO
- Tehnički uvjet
Dizalo je moguće ugraditi i u postojeći stambeni ili poslovni objekt koji dizalo nema ako za to postoje tehničke mogućnost. Naj češća ugradnja vrši se u prostor između stepenica, a dizalo je moguće ugraditi i na fasadu zgrade uz osnovne uvjete da je svjetlarnik ili vanjski zid granica između vanjskog prostora i stubišta te da je čestica zemlje ispod dizala u vlasništvu zgrade. Ugradnja dizala između stepenica moguća je bez građevinske dozvole, ali u skladu sa glavnim projektom. Radove mora izvoditi tvrtka registrirana za obavljanje tih radova. I vanjsko dizalo može se izvoditi bez građevinske dozvole, također u skladu sa glavnim projektom. Za bilo koji od načina potrebno je pozvati tvrtku ovlaštenu za ugradnju dizala te će ista sagledati sve mogućnosti.
- Pravni uvjeti
Ugradnja dizala u zgradu smatra se poboljšicom, odnosno ugradnjom novih instalacija i uređaja te se sukladno odredbama čl. 87. st. 1. ZV-a smatra poslom izvanredne uprave za koji se u pravilu traži suglasnost svih suvlasnika.
Međutim, čl. 87. st. 2. ZV-a predviđa iznimku od tog pravila, odnosno predviđa slučaju u kojem ipak nije potreban pristanak svih suvlasnika, i to: “ako suvlasnici koji zajedno imaju većinu suvlasničkih dijelova odluče da se poboljšica učini, a da će oni sami snositi troškove ili se ti troškovi mogu pokriti iz pričuve, ne ugrožavajući time mogućnost da se iz pričuve podmire potrebe redovitoga održavanja, te ako te poboljšice neće ići suviše na štetu nadglasanih suvlasnika”.
Pored navedenog, ZV predviđa i drugu mogućnost ugradnje dizala uz suglasnost većine: “Pristanak svih suvlasnika nije potreban za poboljšicu kojom se na zajedničkim dijelovima i uređajima nekretnine osigurava nesmetan pristup, kretanje i rad osobama smanjene pokretljivosti.” Dakle, ako u zgradi živi osoba smanjene pokretljivosti, u tom je slučaju dovoljna suglasnost natpolovične većine suvlasnika. Pojam „Osobe smanjene pokretljivosti“ definiran je čl.4. Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, koji određuje da je osoba smanjene pokretljivosti: „osoba koja ima privremene ili trajne smetnje uslijed invalidnosti, dobi, trudnoće ili drugih razloga“.