JOBOVA 1
Energetska obnova pročelja i krova te izmjena kompletne željezne konstrukcije na sjeveru i sanacija željezne konstrukcije na jugu sa izmjenom svih staklenih dijelova na istim konstrukcijama
Godina izgradnje 1960-ih
VRIJEDNOSTI INVESTICIJE
Vrijednost investicije za radove i ovlašteni nadzor energetske obnove i izmjene i sanacije željezne konstrukcije iznosi 2.978,447,40 kn
Subvencija Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za radove energetske obnove iznosi 548.795,26 kn
PRIJE OBNOVE
Potrebna energija za grijanje(kWh/god) prije obnove 317.629,10
Prije obnove co2(kg/god) 119,5
NAKON OBNOVE
Projektirana potrebna energija za grijanje (kWh/god) nakon obnove 181.307,10
Nakon obnove co2 (kg/god) 51,26
OPISNI DIO
Postojeća zgrada nalazi se na na k.č.z. 5041/11 k.o. Split; z.k.ozn. č.zgr. 7198/11 na adresi Jobova 1. Visinski zgrada se sastoji od podruma, prizemlja i 15 katova. Na nivou podruma se nalaze drvarnice koje su ukopane i njih promatramo kao negrijane prostore, iznad na nivou prizemlja smješteni su poslovni prostori, a na ostalim etažama su smještene stambene jedinice sa zajedničkim prostorima, na zadnjoj etaži nalaze se pomoćne prostorije koje također promatramo kao negrijane prostore. Sve etaže od podruma do zadnje etaže povezane su unutarnjim AB stubištima i liftovima.
Predmetni objekt je izveden kao AB konstrukcija (grede, stupovi i ploče) obrađena u skladu sa normativima i zahtjevima građevinske struke.
Za potrebe ovog projekta korišteni su podaci iz postojeće projektne dokumentacije –“IZVEDBENI PROJEKT” koja je koji je izrađen od „Arhitektonskog biroa Vitić” – glavni projektant I. Vitić, ing.arh.
Nakon uvida u projektnu dokumentaciju i pregledom zgrade utvrđeno je da predmetna zgrada ima potencijala da se rekonstrucijom vanjske ovojnice postigne značajna ušteda toplinske energije. Predmetna rekonstrukcija je obuhvatila samo istočnu i zapadnu fasadu sa 10 cm toplinske izolacije kao i ravni krov iznad grijanih prostora sa 14 cm toplinske izolacije,dok se na sjevernoj i južnoj fasadi izveo silikat radi očuvanja vizulanog identiteta zgrade. Zbog ugrožene statike cijelokupna sjeverne željezna galerije se morala izmjeniti kao i sanirati sve željezne ograde na balkonima na jugu zbog dotrajalosti željeznmih stupova ograda.
Razlog ovakvom pristupu se može predočiti kroz više činjenica:
1. činjenica da je sastav zidova u potpunosti različit, zidovi istoka i zapada su čisto armirano betonski zidovi sa završnom obradom žbukom, dok zidovi južne i sjeverne fasade su izvedeni kao „sendvič zid“ satava puna opekazrak-armirani beton. Proračunom je dokazano da južna i sjeverna fasada u trenutnom stanju imaju puno bolji koef.prolaza topline u odnosu na istočnu i zapadnu fasadu.
2. činjenica je da bi rekonstrukcija južne fasade i sjeverne fasade zahtijevala puno dodatnih radova i zadiranje u arhitektonsko oblikovanje samog objekta. Kako je poznato da je projektant objekta I.Vitić d.i.a., jedan od priznatijih arhitekatanašeg područja , zaključeno je da bi ovakva rekonstrukcija zadirala u autorska prava projektanta. Na kraju se može zaključiti da bi i troškovi ovakve rekonstrukcije bili iznimno veliki , rekonstrukcijom bi se morali mijenjati izvorni detalji na objektu, a na kraju ušteda koju bi ostvarili rekonstrukcijom sjeverne i južne fasade bila bi zanemariva u odnosu na investiciju.